🔵 Na początku lat 90. XX wieku zasadnicze #szkołyzawodowe wypuszczały na rynek pracy niemal 𝟮𝟰𝟬 𝘁𝘆𝘀. absolwentów rocznie. Następne lata przyniosły jednak sporą zmianę. Dla porównania, w 2013 roku ten rodzaj szkoły ukończyło już tylko 𝟲𝟳 𝘁𝘆𝘀. osób.
🔵 Równocześnie na polskim rynku pracy zachodzi #paradoks. Z jednej strony pracodawcy posiadają wolne wakaty, z drugiej nie mogą znaleźć pracowników 🤷♂️ W Polsce coraz trudniej o pracowników fizycznych oraz specjalistów - robotników wykwalifikowanych i techników.
▪️ Badania pokazują, że najbardziej brakuje spawaczy, ślusarzy, tokarzy, szwaczek, operatorów wózków widłowych i maszyn CNC, mechaników, elektromonterów.
🔵 Tę lukę powinny wypełniać szkoły zawodowe, jednak młodzi ludzie niechętnie do nich aplikują. Dodatkowo sprzyja temu "boom" na edukację wyższą 🎓🤓 Wynika on z przeświadczenia, że #studia pozwalają na znalezienie lepszej pracy i awans życiowy. Równocześnie kształcenie na poziomie zasadniczym postrzegane jest jako opcja "dla przegranych".
🔵 Rozwiązaniem tego problemu może być poszerzenie oferty szkół oraz uatrakcyjnienie zawodu.
▪️ Pomóc może również 𝗖𝗢𝗕𝗢𝗫. Jak❓
👉 W firmie pozwoli wydłużyć bezobsługowy czas maszyny
👉 Usprawni pracę na lini człowiek - #cobot - maszyna
👉 Rozwiąże problem z wakatami
👉 W szkołach uatrakcyjni zawód i przyczyni się do pozyskania nowych kompetencji
👉 Uczniowie mają okazję do zapoznania się z robotem i zdobycia doświadczenia już w trakcie nauki
#Robotyzacja to znak zmieniającego się świata. Wprowadzenie robotów do firm i szkół nie ma na celu zastąpienia człowieka. Chodzi o usprawnienie procesów i zwiększenie konkurencyjności. Dla młodych to wizja pracy w dynamicznym i nowoczesnym otoczeniu. Znak myślenia przyszłościowego 🦾
COBOX to 🔹 innowacja 🔹 przyszłość 🔹 niezależność