Wysokie ceny energii i materiałów, galopująca inflacja, a także nowe potrzeby klientów, rosnące koszty wynagrodzeń oraz duży problem z dostępnością pracowników, wymuszają na firmach produkcyjnych poszukiwanie rozwiązań, pozwalających na zwiększenie elastyczności i wydajności w zakresie logistyki wewnętrznej, a także zachowanie konkurencyjności.
Elastyczna automatyzacja procesów produkcyjnych, pozwalająca na samodzielność, jest decydującym czynnikiem w dążeniu do poprawy produktywności firm. Maksymalne wykorzystanie parku maszynowego zapewnia COBOX, czyli kompletne, mobilne stanowisko, służące do mocowania półfabrykatu w uchwycie obrabiarki i do odbioru wykonanego detalu.
Łączy w sobie starannie zaprojektowany osprzęt oraz autorskie oprogramowanie. Dzięki dedykowanym algorytmom, obsługa stanowiska sprowadza się głównie do korygowania punktów i zmiany palców chwytaka, co zdecydowanie ułatwia i usprawnia pracę operatorów. Pracownicy zostają odciążeni od prac monotonnych, a w zamian otrzymują bardziej złożone zadania, przy których ludzka ręka i oko są niezastąpione.
Firma ZPHU Pogoda Krzysztof w Mielcu zajmuje się precyzyjną obróbką skrawaniem. Specjalizujemy się w złożonych i ambitnych zleceniach. Robotyzacja za pomocą COBOX pozwoliła nam na lepsze wykorzystanie parku maszynowego, przez co operatorzy zostali oddelegowani do wykonywania czynności złożonych o większej wartości dodanej. W najbliższej przyszłości planujemy, aby 1/3 maszyn została zrobotyzowana przy pomocy tego rozwiązania. - Radosław Pogoda, trzecie pokolenie w firmie ZPHU Pogoda Krzysztof w Mielcu.
Sprawdź, jak COBOX wpływa na zwiększenie efektywności parku maszyn
1. Samodzielność - stanowisko nie potrzebuje człowieka do przemocowania elementu.
2. COBOX zapewnia płynność pracy, ponieważ ogranicza ilość postojów.
3. Ponadto może pracować bez przerw 24/7.
Stanowisko może pomóc w rozwiązaniu problemu z wakatami na produkcji. Poznaj 4 kroki do automatyzacji
- Konfigurowalność - możliwe jest kilkanaście konfiguracji stanowiska pracy (w zależności od indywidualnego zapotrzebowania).
- Kompaktowość - przewagą cobotów nad tradycyjnymi robotami przemysłowymi jest ich smukłość, a także brak konieczności wygradzania przestrzeni w celu zachowania bezpieczeństwa (po spełnieniu wszystkich wymagań).
- Mobilność - niska waga i łatwy montaż pozwalają na bezproblemowe przenoszenie stanowiska pomiędzy maszynami.
- Elastyczność - w zależności od potrzeb, dzięki stelażom oraz płytom do pozycjonowania i magazynowania detali, COBOX może być skonfigurowany do pracy w ograniczonej przestrzeni roboczej oraz do zmagazynowania możliwie dużej liczby detali, co zapewnia wydłużenie bezobsługowej pracy maszyny.
- Łatwość obsługi - dzięki dedykowanym algorytmom, operator korzysta z gotowych receptur i nie musi martwić się skomplikowanym kodem.
- Bezpieczeństwo - opcjonalne zastosowanie skanera bezpieczeństwa SICK pozwala na zmniejszenie prędkości cobota lub zatrzymanie jego pracy po wejściu operatora w strefę pracy stanowiska COBOX.
- Komunikatywność - wymiana sygnałów pomiędzy obrabiarką a stacją roboczą jest bezproblemowa, dzięki autorskiemu C-Interkonektorowi.
- Innowacyjność - wymienne palce chwytaka są tworzone metodą druku 3D, dzięki czemu mogą zostać idealnie dopasowane do produkowanego detalu, a całe stanowisko łatwo dostosować do obsługi kolejnego asortymentu.
- Powtarzalność - zapewnia jakość i stabilność produkcji.